Odos priežiūra – vienas pagrindinių moterų rūpesčių bet kuriuo amžiaus laikotarpiu. Ir šis požiūris – visiškai teisingas, nes kai mūsų oda elastinga, švelni ir švytinti, jaučiamės jaunos ir džiaugiamės savo išvaizda. Tačiau neretai kyla klausimas, kodėl vienos moterys skaisčia ir gyvybinga oda džiaugiasi kone iki penkiasdešimties, o kitos vis ryškėjančias odos problemas, raukšleles ir kitus nepageidaujamus reiškinius pastebi vos sulaukusios dvidešimt penkerių? Apie tai, ką kiekviena galime nuveikti iki 30-ties, kad jauna, glotnia ir gražia oda džiaugtumės kuo ilgiau, kalbamės su Laderma grožio terapeute Laura Rutkauskiene.
Laura, ar tiesa, kad 25-eri metai, tai amžius, kurį labai dažnai linksniuoja grožio specialistai? Kuo jis toks ypatingas?
Taip, 25-eri grožio pasaulyje labai dažnai aptariami. Ir ne be reikalo – juk tai iš tiesų yra metas, kai organizme prasideda senėjimo procesai. Būtent tuomet nesunku pastebėti ir pirmuosius ryškesnius odos pokyčius.
Tačiau kodėl tuomet vienos moterys jų beveik nepastebi, o kitos – suskumba kreiptis pagalbos pas grožio specialistus?
Dažnėjančias odos problemas ir raukšlių atsiradimą šiame laikotarpyje lemia ne tik amžiaus pokyčiai. Tai laikas, kuomet savo įdirbį parodo ir daugybė gyvenimo būdo veiksnių: dietos, rūkymas, alkoholio vartojimas, nuolatinis stresas, netaisyklinga mityba, odos priežiūros klaidos ar dėmesio sau stoka. Prie viso to, ypatingai jei pamirštame savo odą tinkamai saugoti, dar prisideda nepalankios oro ir aplinkos sąlygos – stiprus vėjas, šaltis, saulės kaitra, netinkamas patalpų vėdinimas. Visų šių veiksnių, ankstinančių odos senėjimą, poveikį galima sumažinti, tačiau tai reikia daryti laiku ir tinkamai. Natūralu, kad susiėmusios vėliau – darbo turime kiek daugiau.
Taigi, laikotarpis iki trisdešimties – taip pat labai svarbus, Ar galite trumpai papasakoti, kas gi vyksta su mūsų oda šiame amžiaus tarpsnyje?
Iki 25 metų oda storėja, jos funkcijos palaipsniui gerėja, bet vis tiek išlieka jautri ir dirgli. Melanino, kuris yra atsakingas už odos pigmentaciją, susidarymo lygis žymiai mažesnis nei vyresnių moterų, todėl jauna oda yra itin jautri UV spindulių poveikiui, taigi – būtina apsauga. Tačiau šiuo laikotarpiu ląstelės pakankamai gerai atsinaujina, oda atrodo lygi, aksominė, tampri ir elastinga, o jeigu vis dar vargina jaunatviški spuogai ir inkštirai – kovoti prieš juos, po konsultacijos su specialistu ar dermatologu, paprastai padeda higieniniai valymai ar rūgštiniai pilingai. Metams bėgant, išorinis odos sluoksnis epidermis plonėja, ląstelių atsinaujinimas lėtėja, oda pradeda atrodyti pavargusi ir nebe tokia gyvybinga kaip anksčiau. Taigi, pirmosios smulkios linijos ir raukšlės, ypač aplink burną ir akis, pradeda atsirasti jau nuo 30 metų.
Kuo ypatinga odos priežiūra iki 30, kad vėliau netektų gailėtis?
Norint atrodyti gražiai ir sveikai, reikia laikytis tam tikrų odos priežiūros taisyklių: pirmiausia – žinoti savo odos tipą, pagal kurį specialistas gali parinkti tinkamas priemones, kosmetiką naudoti atsižvelgiant į sezono kaitą, reguliariai atlikti veido valymo procedūras, nepamiršti odos imuninę sistemą ir gyvybingumą stiprinančių priemonių, saugoti nuo kenksmingų aplinkos veiksnių ir nepamiršti drėkinti, suteikti energijos. Ypatingą dėmesį reikėtų skirti odos priežiūrai aplink akis – juk šiose vietose oda ypač jautri, nes neturi riebalinio sluoksnio. Taigi, kas tie būtinieji kasdieniai moters ritualai, kurie leis mūsų odai švytėti ilgiau? Kalbant apie kasdienę priežiūrą – kas vakarą būtina nusivalyti makiažą, geriausia tai daryti specialiomis priemonėmis, o po to – nepamirškime atgaivinti odos toniku, sudrėkinti, pamaitinti. Visi kremai, kurių sudėtyje yra vitamino C ir priemonės su aminorūgštimis – stimuliuoja kolageno gamybą, kuris labai svarbus, nes užtikrina odos gyvybingumą ir jaunystę. Kaip tik šiame amžiaus tarpsnyje organizme natūrali kolageno gamyba sustoja, taigi – turime padėti. Jeigu trumpai – svarbiausia, kad kiekvieną dieną oda būtų švari, apsaugota nuo žalingo aplinkos poveikio, ir kad nestokotų maitinamųjų medžiagų, drėgmės bei energijos. Jei pastebime, kad paakiai pajuodę, atsiranda smulkios raukšlelės po akimis, odos porėtumas, dehidratacija ar pigmentacija – turime suprasti, kad darome ne visus namų darbus, kad būtume gražios ir sveikos. Na, gerai. O jei jau šiek tiek pramiegojome, ir, kaip sakote, padarėme grožio klaidų. Ar yra kokių nors veiksmingų greitosios pagalbos priemonių? Greitosios pagalbos priemonių šiais laikais tikrai netrūksta. Kaip minėjau, odos valymui ypač veiksmingos rūgštinio pilingo procedūros, jei oda dehidratavusi ar praradusi elastingumą ir energiją – šiame amžiuje jau galima taikyti lazerines odos jauninimo ir stangrinimo procedūras, jei reikia intensyvesnio poveikio – galima išbandyti biorevitalizaciją ar mezoterapiją. Tai labai veiksmingos ir efektyvios priemonės, tačiau nereikia jomis piktnaudžiauti. O iki 30-ties, padedamos grožio specialistų, tikrai nemažai galime padaryti pačios: tereikia kasdien tinkamai rūpintis savo oda, saugoti ją, rinktis tinkamą kasdienę mitybą ir atsakingą gyvenimo būdą. Galbūt tuomet ir pabaikime pokalbį keliais patarimais apie gyvenimo būdą, kuris padėtų gražia oda ir jaunyste džiaugtis ilgiau?
Kaip jau minėjau – oda tarsi veidrodis, sulaukus 30-ties joje atsispindi visos bemiegės naktys ir perdėtas susižavėjmas įdegiu jaunystėje. Rūkymo pasekmės bus bene ryškiausios, nes rūkančiųjų organizme yra perpus mažiau antioksidanto, vitamino E, todėl ląstelių atsinaujinimas gerokai lėtėja, dėl prasto aprūpinimo deguonimi oda praranda drėgmę, tampa plona ir pilka. Grožiui kenkia net ir saikingas alkoholio vartojimas, nes stiprūs gėrimai plečia kapiliarus, tad jei veidas linkęs raudonuoti, sulig metais raudonis ryškės vis labiau. Reiktų tiesiog prisiminti, kad pilnavertė mityba su vitaminų ir mineralų kompleksu, 8 valandų miegas ir atsisveikinimas su žalingais įpročiais – geriausias būdas išsaugoti Jūsų jaunystę ir gražią odą.