Paprastieji spuogai arba aknė – viena dažniausių lėtinių odos ligų, pasireiškianti pūlingais bėrimais veido, nugaros ir krūtinės srityse. Ne veltui, ši liga vaizdžiai yra vadinama XXI amžiau rykšte, nes ja serga net 70 – 95 % paauglių ir vis dažniau yra diagnozuojama suaugusiems vyrams bei moterims.
Pagrindinė priežastis, skatinanti aknės atsiradimą – tai odos riebalų liaukų aktyvumas bei padidėjusi riebalų gamyba. Per daug ir per aktyviai gaminamas riebus, klampus turinys nespėja išsiskirti, kaupiasi liaukoje, o tokia terpė ypač palanki bakterijoms. Dažniausiai odos uždegimą sukelia mūsų normalios floros dalis – proprionbakterijos. Joms veikiant formuojasi uždegimas, liauka padidėja, tampa skausminga, odoje atsiranda spuogai, pūliniai, kurie neretai būna labai skausmingi, net ir sugiję odoje dažnai palieka dėmes ar randus.
Aknės atsiradimui didelę įtaką turi ir paveldimumas, riebalų liaukų dydis ir jautrumas bei kai kurios ligos. Nustatyta, kad vaikinai, manoma, dėl vyriškų hormonų įtakos, linkę sirgti sunkesnėmis aknės formomis. Be to, kuo anksčiau liga prasideda, tuo didesnė tikimybė, kad truks ilgiau. Žinoma, gyvensena, mityba, įtampa ir odos priežiūros įpročiai, taip pat, lemia aknės eigą. Dabar vis daugiau kalbama apie „aukšto glikeminio indekso“ produktus ir jų įtaką riebalų liaukų aktyvumui. Tai daugiausia šokoladas, konditeriniai gaminiai, spurgos, makaronai, bulvių traškučiai, greitas maistas ir net melionai bei arbūzai. Sresas, nuovargis, įtampa, režimo nesilaikymas (darbas naktimis) – tai ne kas kita, o adrenalinas ir kiti „stresiniai“ hormonai. Taigi, neverta stebėtis, kad spuogai neišnyksta arba atsiranda brandesniame amžiuje – mūsų oda išgyvena būklę, panašią į paauglystę.
Daugelis žmonių pastebėję pirmuosius aknės požymius – inkštirus srityse, kuriose riebalų liaukų išsidėstymas tankesnis („T“ zona, iškirptės, nugaros sritys) bando juos „gydyti“ patys namuose, ar vadovaudamiesi ne visada tinkamais patarimais bei informacija. Dažniausiai, nepasitarę su specialistu, naudoja netinkamas kosmetikos priemones arba netinkamus korekcijos metodus. Aknė yra lėtinė, pasikartojanti, sunkiai pasiduodanti net medikamentiniam gydymui liga, todėl jos gydymas yra ilgalaikis, reikalaujantis nuolatinės terapeuto priežiūros. Nėra vieno ir „geriausio“ šios ligos gydymo. Pacientas turi suprasti, kas tinka vienam, jam gali ir nepadėti. „Pirmiausia, pastebėję odos ligą, kreipkitės į profesionalų terapeutą, jis padės išsiaiškinti odos sutrikimą skatinančius veiksnius ir kruopščiai parinks korekcinį metodą, – kartais pacientui tenka išbandyti ir ne vieną aknės korekcijos būdą.“, – patirtimi dalinasi estetinės ir grožio terapijos klinikos LADERMA grožios terapeutė ir lazerio specialistė Laura Rutkauskienė. Kaip pastebi specialistė, jog tik pacientui apsišarvavus kantrybe bei suvokimu, kad laikas čia nėra geriausia terapija, o objektyvus požiūris, tinkama diagnozė ir nuoseklus specialisto rekomendacijų laikymasis yra Jūsų sėkmės formulė – norima, sveika ir spindinti odos būklė Jus anksčiau ar vėliau ims džiuginti.
Tikra klinikos LADERMA pacientės, dvidešimtmetės merginos, išsigydžiusios aknę, istorija.
(Nuotraukoje klnikos LADERMA pacientė. Kairėje nuotrauka prieš aknės korekciją, merginos veido oda padengta kremine pudra. Dešinėje – mergina po aknės korekcijos, veido oda švari, be jokių makiažo priemonių.)
Prireikė beveik metų, nuoseklaus ir kruopštaus darbo, pasitikėjimo ir klinikos LADERMA specialistės procedūrų ir šiandien mergina gali žavėti aplinkinius savo nuostabia, sveika veido oda ir neslėpti jos net po keliais pudros sluoksniais.
Tad, apie viskas nuo pradžių… Į klinikos grožio terapeutę ir lazerio specialistę Laurą Rutkauskienę panelė kreipėsi prieš pat 2016-ųjų metų Kalėdas, būdama neviltyje dėl nuolatinio bėrimo. Ji skundėsi, jog nebegali savo tankiai pūlingais spuogais išbertos odos tinkamai paslėpti po makiažo sluoksniu. Konsultacijos metu pacientė suvokė, jog tai liga, kurios nebegalima slėpti, ją privalu koreguoti patikėjus profesionalui. Deja, bet dažna tokio tipo klientė pasisako, kad skystas makiažas jau nepakankamai maskuoja spuogus, merginos storai savo veidą dengia paakių srities korektoriumi, taip dar labiau paskatindamos veido odos užterštumą ir aknės židinio plitimą. Pirmųjų procedūrų metu oda buvo intensyviai valoma rūgštiniais pilingais, procedūros buvo atliekamos reguliariai kas 3 – 4 savaites, o namuose mergina kruopščiai naudojo specialistės būtent jai parinktą kosmetiką. Taip pat, buvo rekomenduota pakeisti mitybos įpročius: vartoti daugiau vandens, šviežių ar garintų daržovių, mėsos, žuvies, vengti aukštą glikemijos indeksą turinčių produktų, saldumynų, pieno gaminių bei greitojo maisto ir gazuotų gėrimų. Laikantis visų rekomendacijų ir reguliariai atliekant procedūras kosmetologijos kabinete oda ėmė sparčiai gražėti. Vėliau, praėjus maždaug 6 – 7 mėn. po veido odos valymo ir puoselėjimo procedūrų, buvo įtrauktas ir odos korekcijos lazeriu procedūros.
Aknės gydymo lazeriu tikslas – sumažinti riebalų liaukų aktyvumą ir riebalų išsiskyrimą. MeDioStar NeXT lazerinio skleidžiami infraraudonieji spinduliai įsiskverbia į odą, pasiekia riebalų liaukas, suardo jose susikaupusių bakterijų sienelių baltymus ir taip sunaikina bakterijų Propionbacterium acne kolonijas. Tuo pat metu lazeris MeDioStar NeXT sumažina ir odos paraudimą, ilgainiui susiformavusius randinius darinius bei sugrąžina sveikos odos išvaizdą. Procedūrų skaičius parenkamas individualiai. Lengvo ir vidutinio sunkumo aknės gydymui užtenka 3 lazerio procedūrų. Užsitęsusiai uždegiminei aknei gydyti gali prireikti ir 4 – 6 procedūrų, atliekamų 1 kartą per savaitę. Mūsų aprašomu atveju prireikė 5 procedūrų
Šiandien mergina spinduliuoja nuostabiomis emocijomis ir plačia šypsena, nes gražiausia jos puošmena yra sveika, graži ir aplinkinių dėmesį atkreipianti oda, o ne ryškus makiažas. Išsiugdžius sveikus ir teisingus odos priežiūros įgūdžius, ją prižiūrėti yra labai paprasta. Pacientė naudoja specialistės Lauros Rutkauskienės jai parinktą kosmetikos krepšelį bei kartą per mėnesį atlieka odos puoselėjimo procedūras klinikoje. „O ir tie metai, pralėkė taip gretai, kai kasdien matai save tik gražesnę ir sveikesnę, o pudrų kiekis kosmetinėje tik mažėja ir jų struktūra lengvėja.“, – savo įspūdžiais dalinosi ji.