0

Dažniausiai uždegimą sukelia mūsų normalios floros dalis – Proprion bakterijos. Formuojasi uždegimas, liauka padidėja, tampa skausminga, odoje atsiranda spuogas, pūlinys. Skiriamos lengva, vidutinė ir sunki arba labai sunki šios ligos formos. Lengva – tai komedoninė aknė. Kuomet srityse, kuriose riebalų liaukų išsidėstymas tankesnis („T“ zona, iškirptės, nugaros sritys) atsiranda inkštirai. Jei inkštirai šviesūs, iškilūs, oda, braukiant ranka, atrodo nelygi, vadinama uždarų komedonų aknė. Jei inkštirai juodi, poros atsivėrusios, tai atvirų komedonų aknė. Šią, lengvą aknės formą, galima koreguoti teisingai parenkant kosmetikos priemones, sumaniai taikant veido valymą (medicininį, ne spuogų spaudinėjimą namuose!).

Kodėl vieni paaugliai atsiperka keletu spuogų, o kiti kenčia itin sunkią aknės formą, lemia daugelis veiksnių. Didelę įtaką turi paveldimumas, riebalų liaukų dydis ir jautrumas, taip pat kai kurios ligos. Nustatyta, kad vaikinai, manoma, dėl vyriškų hormonų įtakos, linkę sirgti sunkesnėmis aknės formomis. Be to, kuo anksčiau liga prasideda, tuo didesnė tikimybė, kad truks ilgiau. Žinoma, gyvensena, mityba, įtampa ir odos priežiūros įpročiai taip pat lemia aknės eigą. Ne veltui ji dažnesnė labiau išsivysčiusiose šalyse ir kartais yra vadinama dvidešimt pirmojo amžiaus rykšte.Jau įrodyta, kad vadinamas „nesveikas maistas“: picos, čipsai, cola, greitai paruošiamas šaldytas maistas, skatina riebalų liaukų aktyvumą. Dabar vis daugiau kalbama apie „aukšto glikeminio indekso“ produktus ir jų įtaką riebalų liaukų aktyvumui. Tai daugiausia šokoladas, konditeriniai gaminiai, spurgos, makaronai ir net melionai bei arbūzai. Sresas, nuovargis, įtampa, režimo nesilaikymas (darbas naktimis) – tai ne kas kita, o adrenalinas ir kiti „stresiniai“ hormonai. Taigi, neverta stebėtis, kad spuogai neišnysta arba atsiranda brandesniame amžiuje – mūsų oda išgyvena būklę, panašią į paauglystę.

Vis dėlto, jei aknė yra sunkesnės formos, atsiranda pūlinukai, patartina kuo greičiau kreiptis į gydytoją. Pastebėta, kad laiku sustabdžius pūlingą procesą, randų, pigmentinių dėmių lieka mažiau. Deja, bet aknės gydymas antibiotikais būna efektyvus tik tol, kol geriami vaistai.

Šią ligą efektyviausiai gydo lazerinės procedūros arba jų ir medikamentų kombinacija. Gydymo lazeriu esmė – sumažinti riebalų liaukų aktyvumą ir riebalų išsiskyrimą. Lazerio skleidžiami infraraudonieji spinduliai įsiskverbia į odą, pasiekia riebalų liaukas, suardo jose susikaupusių bakterijų sienelių baltymus ir tokiu būdu sunaikina bakterijų kolonijas. Tuo pat metu lazeris sumažina ir odos paraudimą bei sugrąžina sveikos odos išvaizdą. Svarbiausia – nedelsti!

Laderma
X