0

Oda yra vienas svarbiausių mūsų organų, atliekantis daugybę funkcijų. Viena reikšmingiausių jų –apsauginė. Juk oda mus dengia, saugo nuo kenksmingų aplinkos cheminių, fizinių bei biologinių faktorių. Ji taip pat atlieka šalinimo funkciją bei dalyvauja gyvybiškai svarbiame termoreguliaciniame procese – reguliuoja kūno temperatūrą. Spaudžiant šalčiui kraujagyslės susitraukia ir šiluma išsaugoma. Esant karščiams – kapiliarai išsiplečia ir šiluma atiduodama. Be to, oda yra ir svarbiausias mūsų jutiminis organas. Vien pirštų galuose viename kvadratiniame centimetre yra daugiau nei 2500 receptorių! Vienų pagalba jaučiame šilumą, šaltį, drėgmę, kitų – vibraciją, spaudimą, skausmą, todėl galime apsisaugoti nuo pavojų. Taigi, odą reikėtų vertinti ne tik estetine prasme, bet ir kaip gyvybiškai kiekvienam iš mūsų svarbų organą, reikalaujantį kasdienio rūpesčio. Jo ypač reikia atšalus orams – stiprus vėjas, šaltas oras, drėgmės trūkumas labai sausina odą, ji tampa šiurkšti, netenka spindesio ir pradeda šerpetoti.

Kokios pagrindinės odos problemos šaltuoju metu laiku?

Šaltasis sezonas – tai pirmiausia sausas sezonas. Mes mažiau būname atvirame ore, daugiau laiko praleidžiame patalpose, gauname mažiau saulės, mūsų odą veikia šildymas, kondicionieriai, todėl šaltuoju metų laiku paūmėja su tuo susiję odos susirgimai – žvynelinė, atopinis dermatitas, įvairios egzemos, ichtiozės ir pan. Net jei žmogus turi sveiką, bet sauso tipo odą, kurioje riebalų liaukų yra mažiau, ir jos išskiria mažiau riebaus sekreto, vien sezono pasikeitimas ją labai išsausina. Na, o jei ir prausiamės po du ar tris kartus per dieną, iš ryto, vakare, po sporto salės, naudojame agresyvius parfumuotus prausiklius, kempines, šveitiklius, dar paplaukiojame baseine (chloras taip pat turi neigiamą įtaką odai), pasikaitiname saunoje, mes odą visiškai „apnuoginame“, nes taip nuplauname hidrolipidinę plėvelę ir jos tiesiog nebelieka. Oda tampa labai sausa, lupasi, šerpetoja, prasideda bėrimai ir suvaldyti tokią odos būklę tampa sunku. Kita problema, tiesiogiai susijusi su šaltuoju metu laiku – įvairūs nušalimai. Norėčiau atkreipti dėmesį, kad nušalimo grėsmė iškyla ne tik spaudžiant stipriam šalčiui, bet ir temperatūrai nukritus vos žemiau nulio, esant dideliam vėjui ir oro drėgnumui.

 

Kaip spręsti šias bėdas?

Pradėti reikia nuo paprasčiausių dalykų. Patarčiau tose patalpose, kuriose praleidžiama daugiausia laiko, turėti hidrometrus drėgmei matuoti. Taip pat būtų puiku turėti garintuvus ir palaikyti bent 60 procentų drėgmę – toks drėgnumas yra palankus odai. Žinoma, reikėtų vartoti ir pakankamai skysčių – apie 1,5-2 litrus per dieną. Taip pat, kaip jau minėjau, siūlyčiau nepersistengti per dažnai prausiantis, o nusiprausus pasistengti grąžinti tai, ką nuprausėme – apsauginį odos sluoksnį hidrolipidinę plėvelę, kitaip sakant, įvilkti odą į kombinezoną. Aš dažniausiai rekomenduoju hidrolipidinius kremus, puiku, jei juose dar yra ir įvairių vitaminų. Tepti odą reikia tiek, kiek jaučiam esant poreikį, kuo dažniau, kuo plačiau – tuo geriau. Per šalčius drėkinamaisiais kremais reikėtų teptis bent pusvalandį prieš išeinant į lauką. Kad išvengti nušalimų ir nužvarbimų, būtina naudoti riebius apsauginius kremus. Juos renkantis reikėtų pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku, nes vieni jų apsaugo esant šalčiui iki 10 laipsnių, kiti – esant dar žemesnei temperatūrai. Atskirai kategorijai priskirčiau žmones, kurie turi labai sausą, vadinamą kapiliarinę arba kuperozinę odą. Tokia oda yra itin jautri, todėl nereikia net minusinės temperatūros, pakanka žvarbesnio vėjo, kad jos būklė pablogėtų. Šiems žmonėms visada rekomenduoju nešioti kepures, gobtuvus, šalikus, kad kuo labiau apsaugoti veidą, jog jo nenugairintų vėjai ir, žinoma, naudoti apsauginius kremus bei kapiliarus stiprinančias priemones.

Kokios profesionalios procedūros padeda apsaugoti odą ir atkurti jos pusiausvyrą?

Jei namuose naudojamų kremų ir kitų priemonių nepakanka, rekomenduočiau atlikti tam tikras procedūras, kurių pagalba odai galima grąžinti drėgmę ir jos švytėjimą. Itin mėgstamos procedūros yra mezoterapija ir biorevitalizacija. Mezoterapija – tai procedūra, kurios metu mažos adatėlės pagalba į odą suleidžiamas taip vadinamas „grožio ir gėrio kokteilis”. Jo sudėtyje yra hialiurono rūgšties, įvairių vitaminų, koefermentų, mineralų – oda sudrėkinama, ji tampa skaisti ir švytinti. Biorevitalizacijos metu mažos adatėlės pagalba į odą suleidžiama grynos hialiurono rūgšties. Kaip žinia, viena hialiurono rūgšties molekulė pritraukia apie 100 vandens molekulių, todėl išgaunamas giluminis drėkinimas. Hialiuronas taip pat skatina kolageno ir elastinio tinklo gamybą, o tai suteikia ir patempimo, vadinamojo liftingo, efektą. Tai labai veiksminga procedūra, padedanti grąžinti odos drėgmę, tonusą ir puoselėti jos grožį.

Laderma
X