0

Saulėtiems orams įsibėgėjant, Laderma specialistai vis dažniau sulaukia klausimų apie tai, kaip saugiai džiaugtis saule, kokio intensyvumo apsauginį kremą rinktis ir kaip jį tinkamai naudoti. Pradėdama pokalbį apie apsaugą nuo saulės Laderma grožio terapeutė Laura Rutkauskienė sako, kad ją džiugina dabartinės tendencijos, jog žmonės į rūpinimąsi savo oda skirtingais metų laikais žiūri daug atsakingiau. „Pastaruoju metu akivaizdu, jog lietuviai labai aiškiai supranta, kad jų grožis ir odos jaunystė labai priklauso nuo kasdienių veiksmų. Todėl daugelis žmonių ne tik ieško informacijos apie savo odos tipą ir jai labiausiai tinkančius preparatus, bet vis dažniau tariasi su vaistininkais, gydytojais, kosmetologais”, – pasakoja Laderma specialistė. Anot jos, neseniai Laderma iniciatyva atlikta apklausa parodė, kad ir į apsaugą nuo saulės dauguma žmonių žiūri gana atsakingai. „Didžioji dalis apklausoje dalyvavusių moterų teigė apsauga nuo saulės besinaudojančios ištisus metus ir tam besirenkančios ne silpnesnį apsaugos nuo saulės kremą nei 15, 35 ar net 50 SPF. Ypač atsakingai žiūrima į veido odos apsaugą nuo saulės spindulių, būtent šiai kūno zonai linkstama rinktis kremus su stipresne apsauga. Ir tai labai teisingas požiūris”, – tikina patyrusi grožio estetikė. Tačiau, visgi, net ir tuomet, kaip lyg ir viską žinome, kaip elgtis prasidėjus vasaros kaitrai, neretai imame ir pamirštame. Todėl labai svarbu po ranka turėti šiokią tokią atmintinę. Todėl paprašėme Lauros Rutkauskienės priminti svarbiausius dalykus, kurie niekada neleis suklysti renkantis kasdienę odos apsaugą nuo saulės ar ruošiantis karštoms atostogoms. Štai 10 svarbiausių dalykų, kuriuos kviečia įsidėmėti p. Laura.

1. Svarbiausia informacija – odos tipas. Rinkdamiesi odą nuo UV spindulių saugantį kremą, visada atsižvelkite į savo/šeimos narių odos tipą. Žmogaus jautrumas UV spinduliams priklauso nuo kelių veiksnių: lyties, plaukuotumo, natūralios odos gebos apsisaugoti ir nuo riebalinių liaukų veiklos. Tačiau kalbant paprastai, odos tipą nusako odos ir plaukų spalva, ir būtent nuo odos tipo priklauso, kiek ilgai saugiai galėsite mėgautis saulės spinduliais. Pagal pažeidžiamumą saulės spinduliams, išskiriami keturi odos tipai:

1 tipas – šviesi ar rausvo atspalvio oda. Šio tipo atstovams saugus ir nekenksmingas laikas saulėje yra apie 10 min;

2 tipas – šviesi, strazdanota, jautri oda. Šio tipo atstovams saugus, nekenksmingas laikas saulėje yra apie 15 min;

3 tipas – šviesi, rusva, nejautri oda, šio tipo atstovai saugiai būti saulėje gali apie 20 min;

4 tipas – tamsi ir nejautri oda, šio tipo žmonės be papildomos apsaugos mėgautis saule gali ilgiausiai – apie 30 min.

 

2. Kas gi tie mistiški SPF skaičiai? Tai trumpinys, kurio pilnas pavadinimas anglų kalboje reiškia apsaugos nuo saulės faktorių (Sun Protection Factor). O SPF Filtro numeris tiksliai nurodo, kiek kartų ilgiau nei įprastai galėsime būti saulėje, pasitepę konkretaus stiprumo apsaugine priemone. Pvz., pirmojo odos tipo atstovas, kurio saugus ekspozicijos saulėje laikas yra 10 min., naudoja SPF 10 apsauginį kremą. Kad sužinotume, kiek ilgai ši priemonė bus veiksminga, faktoriaus dydį turime padauginti iš saugus ekspozicijos saulėje laiko (min). T.y. 1 tipas 10 min*10 (SPF filtro dydis)=100 min. Taigi, pirmojo odos tipo atstovai, pasitepę odą SPF10 priemone, įdegant, bet nenudegant gali būti saulėje maždaug 100 min laikotarpį.

3. Kaip pasirinkti SPF stiprumą? Pagrindinė taisyklė, renkantis apsaugą atsižvelgiant į odos tipą, yra paprasta: jei esate 1 ar 2 odos tipo atstovai – rinkitės odos apsaugos priemones su didesniu SPF faktoriumi, jei 3 ar 4 tipo – su vidutiniu. Kitas svarbus momentas – būtinai atsižvelkite į tai, kiek laiko ketinate būti saulėkaitoje.

4. Veidui – stipresnė apsauga! Veido odą visada patariama saugoti labiausiai. Taigi, jai reikėtų rinktis maksimalios apsaugos priemones, idant vasaros atsiminimai liktų tik mūsų atmintyje, o ne odoje. Kitaip tariant, tam, kad išvengtume naujų pigmentinių dėmių susiformavimo arba jau esančių išryškėjimo, saugokime veido odą kuo didesnio filtro apsaugos nuo saulės priemonėmis.

5. Vaikų odos apsauga. Vaikų odelės apsaugai patariama rinktis kremą su maksimalaus stiprumo filtru nuo saulės skleidžiamų spindulių (SPF 50 ar 50+). Ypatingai svarbu, jog šie apsauginiai kremai būtų atsparūs vandens ir smėlio poveikiui, kitu atveju jas reikės pakartotinai paskirstyti ant odos po kiekvienų maudynių.

6. Apsauginių kremų sudėtis. Renkantis odos apsaugos priemones, labai svarbu atsižvelgti į jų sudėtį, išsiaiškinti, kokie yra sudėtiniai pigmentai, kurie atspindi UV spindulius, ir mikropigmentai, kurie juos sugeria (pvz. Titano oksidas). Pvz., Titano oksidas, esantis priemonėse, suteikia odai balkšvą atspalvį, jis sunkiau geriasi į odą, bet yra puiki medžiaga, naudojama net ir vaikų apsaugos priemonių gamybai. Savo sudėtyje titano ar cinko oksido turintys kremai ypatingai tinka vaikams ir suaugusiems, turintiems padidinto jautrumo odą, nes manoma, kad šie fiziniai UV stabdikliai ją mažiau dirgina, nei cheminiai.

7. Ar įmanoma sustiprinti natūralią apsaugą nuo saulės? Jei planuojate saulės vonių sesiją ar kelionę į saulėtuosius kraštus, vienas iš būdų, kaip paruošti odą ir „pažadinti” natūralią apsaugą – soliariumas. Nes soliariumo skleidžiami UV spinduliai verčia odą natūraliai gintis, storėja raginis sluoksnis, išsiskiria pigmentas melaninas, kuris ima veikti taip, kaip natūralus UV filtras, atitinkantis koeficientą SPF=6. Tad prieš išvykdami į aktyvios saulės kraštus nesuklysite, jei pasimėgausite vienu kitu soliariumo seansu, kad oda įgytų „atmintį” ir „įjungtų” natūralų savisaugos mechanizmą. Baigdami pokalbį apie saulės malonumus ir sveiką odą, klausiame Lauros Rutkauskienės, gal visgi soliariumo skleidžiami spinduliai saugesni, nei saulės? Tačiau nusišypsojusi specialistė pabrėžia, kad tiek soliariumo, tiek saulės spinduliai, deja, yra vienodai žalingi, nes abiem atvejais mūsų odą pasiekia 10 proc. UVB (ultravioleto B) spindulių ir 90 proc. – UVA (ultravioleto A) spindulių. UVA spinduliai, anot L.Rutkauskienės, yra skvarbesni, jų poveikis – gana gilus, net iki dermos. Būtent šie spinduliai yra siejami su odos vėžio atsiradimu, jie sužadina odoje jau esantį melaniną, o UVB – su odos nudegimu bei melanomų formavimusi. Todėl mėgautis saule grožio specialistė visiems linki su saiku ir atsakingai, renkantis maksimalaus filtro kremus, purškalus ar emulsijas. O atidarant saulės spindulių sezoną specialistė primena, kad dar iki saulės vonių būtų naudinga pilingu eksfoliuoti tiek veido, tiek kūno odą, kad įdegis būtų tolygus ir gražus.

Laderma
X